Tym razem paczki przygotowali uczniowie klasy III LOPS, II LOPS i II TL.
Uczniowie ZSZiO nadal pomagają rodzinom ukraińskim
Pierwszy Dzień Wiosny w ZSZiO
- 13
XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci -Bohaterowie Niezłomni”
Zbliża się święto 1 Marca Narodowy Dzień Pamięci
„ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
wśród innych inicjatyw, w naszej szkole, zachęcamy Was bardzo do wzięcia udziału w: XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci -Bohaterowie Niezłomni”.
Organizatorzy proponują 3 różne kategorie prac: praca pisemna, praca multimedialna, praca plastyczna. Uczestnik konkursu przygotowuje pracę tylko z jednej kategorii, np. pisząc esej o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH lub przygotowując filmik czy prezentację lub wykonując rysunek, rzeźbę lub plakat. Szczegóły konkursu znajdziecie pod adresem: www.konkurswykleci.pl
W bibliotece szkolnej przy ul. Jagiełły znajdziecie różne potrzebne źródła informacji.
Opiekunowie konkursu: Ewa Zborowska, Witold Zagożdżon
Rekrutacja do Projektu: Wysokie kwalifikacje - nowa szansa na rynku pracy.
Do kogo skierowany jest Projekt i co obejmuje?
- Projekt kierujemy do Uczniów klas starszych TE, TI, TL, TPS i TB.
- W ramach Projektu Uczniowie otrzymają:
o Indywidualne Diagnozy (z Doradcą Zawodowym)
o Dodatkowe kursy (od marca do czerwca 2022):
- Kurs nauki jazdy kat. B (w Szkole)
- Kurs Operator wózka widłowego (w Szkole)
- Kurs Obsługa programów magazynowosprzedażowych (w Szkole)
- Kurs Instalacja sieci światłowodowych (w Szkole)
o Dodatkowe Staże u pracodawców, za które stażyści otrzymują stypendium
Rekrutacja rozpocznie się 12 stycznia i zakończy 21 stycznia 2022r.
Liczba miejsc dla Uczniów jest w Projekcie OGRANICZONA!
Więcej informacji: https://zsziownidzicy.edupage.org/a/projekty
HARMONOGRAM MATURY PRÓBNEJ STYCZEŃ 2022
Konkurs Geograficzny „GEO-PLANETA”
26 listopada 2021 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Geograficzny „GEO-PLANETA”,którego celem jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu geografii, przyrody oraz miejscu i znaczeniu Polski na świecie.
Lista uczestników:3 log Alicja Kardaś3 teg Amelia Dzięgo3 tep: Szymon Socha, Miłosz Świgoń, Maja Stryjewska, Patrycja Meler, Roksana Świgoń4 teg: Jakub Stupak, Zuzanna Chmielewska, Wiktoria Wiśniewska, Iwona Grędziszewska, Zuzanna Wisniewska, Kamil Szczepuchowski, Patrycja Krajewska, Wiktoria Szulczak, Karolina Jakobczuk
Wszystkim uczestnikom dziękuje za udział ! Wyniki konkursu będą 31 marca 2022r.
Organizator szkolny : Patrycja Ciesielska
1
Wycieczka edukacyjna do Gdańska w ramach programu „ Poznaj Polskę ”
Dnia 24 listopada uczniowie klas techników ( ekonomicznego i informatycznego ) uczestniczyli w wycieczce do Gdańska w ramach programu MEN „ Poznaj Polskę”.Celem wycieczki było kształtowanie świadomości historycznej poprzez krzewienie wiedzy na temat II wojny światowej i kultywowanie pamięci o jej ofiarach oraz popularyzacja wiedzy o ruchu Solidarności i antykomunistycznej opozycji w Polsce i w Europie.Uczestnicy zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności.Wystawę główną pierwszego z nich tworzą trzy bloki tematyczne: „ Droga do wojny ”, „ Groza wojny ” oraz „ Długi cień wojny ”.Europejskie Centrum Solidarności przedstawia historię zmian, w Europie Środkowej i Wschodniej, które zapoczątkowały ruch Solidarności.Każdy z uczestników wycieczki znalazł w tej wyprawie cząstkę historii swojej rodziny. Niektórzy z nich złożyli deklarację ponownego zwiedzenia co najmniej jednego z tych miejsc.
9
Ogłoszenie wyników szkolnego konkursu bibliotecznego
Uroczyste ogłoszenie wyników szkolnego konkursu bibliotecznego, pt.: „2021 Rokiem Norwidowski Cyprian Kamil – Wielki i Nieznany. Konkurs szkolny – życie poety”, miało miejsce w bibliotece szkolnej ul. Jagiełły podczas długiej przerwy 10 grudnia 2021 r.
Pani dyrektor Alina Czajka gratulowała wszystkim wiedzy i wręczyła dyplomy zdobywcom pierwszych 3 miejsc. Ze względu na skalę trudności pytań konkursowych wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia. W nagrodę wszyscy dostaną pochwały do dziennika oraz 5 z języka polskiego. Nagrodzeni uczniowie otrzymają 6 z języka polskiego. Ale, co najważniejsze, 11 uczestników konkursu wzbogaciło się o wiedzę z życia i działalności naszego narodowego wieszcza.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Aleksandra Krawczyk (kl. 2 TE)
II miejsce - Szymon Socha (kl. 3 TE p)
III miejsce - Karolina Szczepkowska (kl. 2 TE)2
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY, PH.: „W ZSZIO czytamy Moralność pani Dulskiej”.
Szkolne czytanie młodopolskiego dramatu: „Moralność pani Dulskiej” odbędzie się 17 grudnia 2021 r. Zapraszamy Was (uczniowie z Wyborskiej i z Jagiełły), do wspólnej zabawy konkursowej polegającej na pięknym czytaniu, przedstawianiu czy graniu tej sztuki. Mile widziane podczas interpretacji będą rekwizyty, stroje czy fryzury. Tą imprezą włączymy się w Narodowe Czytanie w naszej szkole. Szczegóły znajdziecie w poniższym Regulaminie konkursu.
Organizatorki panie: Marta Schabińska- Niewiesk i Ewa Zborowska
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO,
PH.: „W ZSZIO czytamy Moralność pani Dulskiej”.
- Celem konkursu jest promowanie czytania książek Gabrieli Zapolskiej, w tym przypadku, dramatu pt.: „Moralność pani Dulskiej”, w związku z ogólnopolskim czytaniem tego młodopolskiego dramatu, także przez Parę Prezydencką.
- Organizatorem konkursu są panie: Marta Schabińska - Niewiesk i Ewa Zborowska.
- W konkursie może wystąpić dowolna ilość reprezentacji z danej klasy (złożona, co najmniej, z 2 osób, może być więcej).
- Książki z tekstem są dostępne w obu bibliotekach szkolnych.
- Przedstawiciele poszczególnych klas muszą wykazać się umiejętnością pięknego czytania (zagrania?) wybranego fragmentu z dramatu „Moralności pani Dulskiej” przed publicznością złożoną z nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Mile widziane będą eksponaty, stroje, fryzury stosownie dobrane do wybranego fragmentu.
- Występy oceniać będzie Jury złożone z nauczycieli.
- Konkurs odbędzie się w bibliotece szkolnej ul. Jagiełły 17 grudnia 2021 r. w godz. 8 30 – ok. 12 00.
- Przewidywane nagrody:
- wszyscy występujący otrzymają 5 (ocenę cząstkową z języka polskiego) oraz pochwałę wpisaną do dziennika,
- zdobywcy pierwszych 3 miejsc zostaną nagrodzeni: 6 (oceną cząstkową) z języka polskiego. Dodatkowo klasy, które wystawiły zdobywców 3 pierwszych miejsc wybiorą sobie 1 dzień wolny od pytania i niezapowiedzianych sprawdzianów.
- Zgłoszenia do konkursu: klasa i nazwiska reprezentantów należy składać w bibliotece szkolnej do 16 XII 2021 r.
Otrzymaliśmy certyfikat -"SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU"
"Szkoła Wierna Dziedzictwu" to certyfikat przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty szkołom i placówkom oświatowym za podejmowanie działań służących kształtowaniu tożsamości narodowej, wzmacnianiu poczucia zakorzenienia, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym.
„2021 Rokiem Norwidowskim, Cyprian Kamil Norwid – Wielki i Nieznany, konkurs szkolny – życie poety.”
Kończymy już rok 2021 poświęcony między innymi: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Stanisławowi Lemowi, Tadeuszowi Różewiczowi i Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.
Dlatego 7 grudnia 2021 r. o g. 11 00 odbędzie się pisemny konkurs szkolny z życia wielkiego poety. Jaką tajemnicę kryje w sobie imię Kamil u Norwida? Taką wiedzę oraz inne informacje na temat tego Artysty pozyskacie przygotowując się do imprezy konkursowej. Zachęcam do udziału w konkursie, którego szczegóły znajdziecie w Regulaminie konkursu.
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU
Celem konkursu jest promowanie Cypriana Kamila Norwida wśród uczniów ZSZiO w Nidzicy z okazji Roku Norwidowskiego.
1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna ul. Jagiełły.
2. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie z obu obiektów szkolnych: przy ul. Wyborskiej i ul. Jagiełły (z jednej klasy nawet kilka osób).
3. Książki opisujące życie poety znajdziecie w obu bibliotekach szkolnych oraz w M-GBP w Nidzicy.
4. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą z życia C.K. Norwida.
Konkurs będzie miał formę pisemnego testu.
5. Impreza konkursowa odbędzie się w bibliotece szkolnej ul. Jagiełły
7 grudnia 2021 r. o godz. 11 00 – 12 00.
6. Przewidywane nagrody:
- wszyscy występujący otrzymają 5 (ocenę cząstkową z języka polskiego) oraz pochwałę wpisaną do dziennika,
- zdobywcy pierwszych 3 miejsc zostaną nagrodzeni: 6 (oceną cząstkową) z języka polskiego.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu będą zwolnieni w tym dniu z pytania i niezapowiedzianych sprawdzianów.
7. Zgłoszenia do konkursu proszę składać w bibliotece przy ul. Jagiełły do 6 grudnia 2021 r., możecie to zrobić osobiście lub drogą mailową na adres: biblioteka_zszio@onet.eu .
Organizator konkursu biblioteka przy ul. Jagiełły.
Uczniowie klas wojskowych na ćwiczeniach taktycznych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
Uczniowie klas wojskowych ZSZiO w Nidzicy zostali zaproszeni na ćwiczenia taktyczne 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej pod kryptonimem TUMAK-21.Ćwiczenia wspólnie z młodzieżą obserwował starosta nidzicki Marcin Paliński.
21
Wycieczka edukacyjna do Warszawy, w ramach programu „Poznaj Polskę”
18 listopada uczniowie klas Liceum uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy, w ramach programu „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było uatrakcyjnienie i wzbogacenie procesu edukacyjnego poprzez zorganizowanie wycieczki do miejsc pamięci narodowej. Program ten to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Nasi uczniowie odwiedzili: POLIN Muzeum Historii Żydów, oraz Centrum Nauki Kopernik.
26
Ślubowanie klas wojskowych
"Ku chwale Ojczyzny panie Pułkowniku"
To słowa, które wypowiedział każdy uczeń klasy wojskowej w czasie ślubowania, do pułkownika Zenona Wieczorka, dowódcy Batalionu Czołgów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Ślubowanie klas wojskowych to pierwsza tego typu uroczystość, na terenie naszego powiatu, którą obecnością zaszczycili: ppłk Adam Basak Wojskowy Komendant Uzupełnień w Olsztynie, Dowódca Batalionu Czołgów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Zenon Wieczorek, Dowódca 9. Batalionu Dowodzenia w Olsztynie, Szef Sztabu 9. Batalionu Dowodzenia por. Krzysztof Mróz, Starosta Marcin Paliński, Wicestarosta Paweł Przybyłek, Przewodniczący Rady Powiatu w Nidzicy Andrzej Bróździński, Komendant Powiatowy Policji w Nidzicy mł. insp. Jarosław Wiśniewski, Komendant Powiatowy PSP w Nidzicy st. bryg. Marek Augustynowicz oraz rodzice i nauczyciele których nie mogło zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia.
Ceremonię ślubowania przeprowadził major Piotr Juraś."(...) postępować tak aby zyskać miano ludzi godnych zaufania, wyrabiać w sobie odwagę i zdolność przeciwstawiania się złu (...), kochać Ojczyznę i przyczyniać się do jej rozwoju, rzetelnie wywiązywać się z powinności uczniowskich oraz godnie reprezentować szkołę w środowisku lokalnym."- to fragment przysięgi składanej dumnie przez młodych adeptów klas wojskowych.
W czasie uroczystości wystąpiły dziewczęta naszej szkoły, zwyciężczynie XIV Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, które wykonały utwory: "Kantyczka z Lotu Ptaka", "Hymn Pierwszej O.L.K" oraz pieśń legionową "My Pierwsza Brygada".Referat okolicznościowy wygłosiła uczennica Zuzanna Borowska.
17
Wojewódzki konkurs "Poczet Bohaterów Niepodległej na Warmii, Mazurach i Powiślu"
Amelia Dzięgo zajęła pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie "Poczet Bohaterów Niepodległej na Warmii, Mazurach i Powiślu".
Konkurs realizowany w ramach projektu „WARMIA I MAZURY NA DRODZE KU NIEPODLEGŁOŚCI”, którego organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, a partnerem w tym działaniu Kuratorium Oświaty w Olsztynie, odbył się dziś w Sali Widokowej nidzickiego zamku.Celem konkursu jest zmotywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy historycznej o postaciach i wydarzeniach z regionu Warmii, Mazur i Powiśla, które miały wpływ na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości, a także odegrały poważną rolę w historii przedwojennej, jak też powojennej naszego regionu.Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty reprezentowała pani Małgorzata Hochleitner – dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie.Wiedzę uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr Ryszard Sajkowski- przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Olsztynie- przewodniczący Komisji; Dawid Zagził - przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Olsztynie; dr Piotr Bojarski- przedstawiciel Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie; dr Klaudyna Bociek - przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. prof.Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie; dr Iwona Jóźwiak - przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Amelia Dzięgo, Jakub Zakrzewski, Kacper Witczak, Wiktor Kaszubski.
Decyzją jury pierwsze miejsce zajęła Amelia Dzięgo, drugie miejsce Kacper Witczak.
Gratulujemy.
Uczniów do udziału w konkursie przygotowały panie Kinga Chmielińska i Teresa Hablutzel.
19
Uczniowie klas wojskowych uczestniczyli w obchodach Święta 9 Batalionu Dowodzenia
9 Batalion Dowodzenia świętował dziś 100 rocznicę dziedziczenia tradycji 1 Pułku Łączności z 1921r.Uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odbył się na Placu Solidarności w Olsztynie. Po złożeniu meldunku przez dowódcę 9 Batalionu Dowodzenia dla zastępcy dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, podniesieniu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu państwowego, odbyła się uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym.Uroczysty apel poprzedziła Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników 9 batalionu dowodzenia, którą odprawił ks. Arcybiskup Senior Edmund Piszcz.
W uroczystościach uczestniczył starosta Powiatu Nidzickiego Pan Marcin Paliński.
14
X edycja 2021 r. międzyszkolnego konkursu czytelniczego ph.: „Przeczytałam (-em) – polecam!”
Za nami emocje związane z konkursem czytelniczym. Cieszy nas fakt, że w coraz to bardziej zabieganych czasach dobrze jest spotkać się w gronie osób ceniących sobie czas spędzony na lekturze słowa drukowanego. Młodzi czytają! A przy tym chcą i potrafią rozmawiać o książkach. Uczniowie z 2 szkół ponadpodstawowych barwnie przedstawiali fabułę powieści, jej bohaterów i własne wrażenia z przeczytanych książek. Recenzje oceniało Jury złożone z pań bibliotekarek z M-GBP w Nidzicy, panie: Maria Kulikowska i Małgorzata Szczepkowska. Panie doceniły: rzeczowość wypowiedzi, trafnie wybrane pozycje, wdzięk w przedstawianiu i wyrażaniu emocji po przeczytaniu książki.
Dziękujemy, tym którzy w różnorodny sposób zaangażowali się w tegoroczny międzyszkolny konkurs czytelniczy: Dyrekcji szkół, Jury, p. Bogdanowi Żukowskiemu, uczestnikom i nidzickiej księgarni ERRATA.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce Gabriela Kobus ZSO – kl. 2 b
II miejsce Maja Stryjewska ZSZiO – kl. 3 tep
III miejsce Marceli Klimkowski ZSO – kl. 2 c
Wyróżnienia otrzymali: Kacper Witczak i Jakub Dziąbowski (ZSZiO); Klaudia Rólka i Konrad Sakowski (ZSO)
Pokonkursowa recezja książki przygotowana przez Maję Stryjewska, uczennicę klasy 3 TE
Organizatorki konkursu bibliotekarki ZSZiO i ZSO w Nidzicy
5
Wręczenie Nagród Ministra Edukacji i Nauki
25 października 2021 r. w Warmińsko - Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Grażynie Langowskiej, wybitnej pedagog i działaczki „Solidarności”. Na uroczystości obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Cztery nauczycielki z warmińsko - mazurskich szkół zostały uhonorowane nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, w tym Pani Teresa Hablutzel – nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy. Gratulujemy!
1
Dziewczyny z Górki wyśpiewały zwycięstwo XIV Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej!
XIV Powiatowy Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez ZSZiO w Nidzicy, odbył się w sobotę 23 października, po roku przerwy. Gości przywitał dyrektor Dariusz Wółkiewicz, a uroczystość poprowadzili uczniowie II klasy wojskowej- Aleksandra Garczyńska i Jan Chmielewski .
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty Marek Krzysztof Nowacki, Marcin Paliński- starosta Powiatu Nidzickiego, Patryk Kozłowski –radny sejmiku wojewódzkiego, wójtowie gmin-Piotr Rakoczy, Marek Wolszczak i Grzegorz Napiwodzki.
Jury w składzie: pan Michał Gogolewski, pan Krzysztof Żukowski, pani Izabela Fabisiak wyłoniło zwycięzców trzech kategorii: szkoły podstawowe – klasy I –IV- Szkoła Podstawowa nr 3, szkoły podstawowe- klasy V-VIII- Szkoła Podstawowa nr 2, szkoły ponadpodstawowe – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy.
Nasze dziewczęta: Emilia Bandurska, Witkoria Domańska, Witkoria Wiśniewska, Karolina Szulczak, Marika Owsianka, Wiktoria Michalska, pod opieką pani Magdaleny Górneckiej wyśpiewały zwycięstwo piosenkami: „Kantyczka z lotu ptaka” oraz „Pieśń Pierwszej O.L.K”.
Dekoracje, oprawę oraz piękny wystrój zamkowej sceny przygotowały panie Marlena Brzozowska i Joanna Witczak.Zdjęcia: Lech Pietraszko
28